Psychotest týmových rolí
Každý člen týmu má jistou pozici. Přečtěte si jednotlivé role v týmu.
Určitě jste si všimli, že každý člověk, který je v nějakém týmu, nejen pracovním, tam má své místo. Někdo je vůdce, jinému se všichni posmívají a další je k aktivitám, která dělá daná společnost lidí velmi kritický a nesouhlasí s nimi.
Dr. Meredith Belbin popsal devět týmových rolí. Tým nemusí mít právě devět členů. Jeden člověk může mít dvě i více rolí (zpravidla máme role dvě, jednu dominantní a jednu více skrytou). Každá role je v konkrétním týmu zastoupena různou měrou. Záleží také na tom, co právě tým dělá. Společenství je schopné pracovat, i když nějaké role chybí. Efektivita takového týmu je však nižší. Zkuste si vybavit situaci, kdy jste s přáteli o něčem rozhodovali, ale chyběl někdo, kdo by měl hlavní slovo. Rozhodování je pak dlouhé a únavné. Kdyby organizace neměli vedoucí a šéfy, nemohly by úspěšně fungovat.
Belbin popisuje následující skupinové role:
- Inovátor
- Vyhledávač zdrojů
- Realizátor
- Analytik, vyhodnocovač
- Týmový pracovník
- Dotahovač
- Expert
- Koordinátor
- Usměrňovač
Jednotlivé role jsou blíže rozepsány v textu níže.
Belbin zdůrazňuje, že naše role nejsou neměnné. Pokud změníme kolektiv lidí, můžeme změnit i svojí roli/svoje role. Autor sestavil také vlastní test, kde se může každý otestovat a zjistit, kam v týmu patří. Existuje také on-line verze Belbinova dotazníku v češtině.
Týmové role
Britský výzkumník a teoretik managementu Dr. Meredith Belbin ve druhé polovině 20. století popsal 9 týmových rolí, podle nichž také vytvořil test. Každá z Belbinových rolí má své výhody a nevýhody a o žádné z nich nelze říci, že je lepší než jiná.
Inovátor
Klady: je tvůrčí, má mnoho nápadů, umí řešit náročné úkoly, je flexibilní a dovede vymyslet řešení odlišné od konvenčních zvyklostí a tím posunout problém výrazně dopředu.
Zápory: nezabývá se méně podstatnými věcmi, je plně zaujat vymýšlením vlastních nápadů a když je čas na realizaci věci, stále předkládá nové nápady. Nekomunikuje s ostatními příliš efektivně
Vyhledávač zdrojů
Klady: je plný energie a zapálený pro věc, hledá nové kontakty, objevuje další možnosti uplatnění.
Zápory: počáteční nadšení z něj může rychle vyprchat, někdy je nebezpečně optimistický.
Realizátor
Klady: spolehlivost, disciplína, dokáže měnit myšlenky na skutky, z abstraktních návrhů dělá konkrétní produkt, uvažuje prakticky a racionálně.
Zápory: není flexibilní, těžko reaguje na změnu podmínek.
Analytik, vyhodnocovač
Klady: dovede volit optimální strategii, hodnotí všechny možnosti, jeho úvahy jsou přesné, od ostatních požaduje kvalitní práci.
Zápory: nedovede motivovat ostatní členy týmu, může být příliš kritický až destruktivní.
Týmový pracovník
Klady: je sociálně zdatný, dokáže mírnit a hasit konflikty, stará se o ostatní v týmu, vytváří příjemnou atmosféru.
Zápory: není schopen dělat důležitá a náročná rozhodnutí.
Dotahovač
Klady: hlídá si termíny a limity, posouvá problém do konce, když už ostatní přestávají pracovat, je spolehlivý, pečlivý a svědomitý. Dbá na to, aby dílo bylo bez chyb a hotové podle zadání.
Zápory: často má zbytečné obavy, neumí spolupracovat s druhými /zejména protože, by mu narušili pořádek v jeho práci.
Expert
Klady: je loajální a má rád svůj obor, jeho znalosti jsou velmi cenné, odhodlaně pracuje.
Zápory: zabývá se pouze úzkou oblastí, ve které se vyzná, sleduje to co jej osobně zajímá, nedokáže skupině dát dynamiku a energii.
Koordinátor
Klady: sebevědomí, pomáhá lidem v týmu, aby spolupracovali, dává je dohromady. Ujasňuje cíle, dodává energii.
Zápory: jeho přínos je především mezilidský, profesně si práci zjednodušuje, může manipulovat druhými lidmi.
Usměrňovač
Klady: je to velmi energický člen týmu, který tvoří hnací motor. Je odvážný a odhodlaný řešit i náročné úkoly a nečekané obtíže.
Zápory: provokuje a někdy uráží ostatní, nepřispívá k dobrému klimatu ve skupině.